Тема: Займенники третьої особи однини і множини.
Мета: Виробити вміння змінювати займенники третьої особи однини і множини за
відмінками, з’ясувати їх роль у реченні та в тексті; сформувати навички
роздільного написання займенників з прийменниками; виховувати спостережливість,
любов до рідного краю. Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка. Тип уроку: застосування вмінь і навичок. Хід уроку І. Організація класу ІІ. Перевірка домашнього завдання - Зачитайте утворений текст. - Назвіть синоніми до слова
стежимо (слідкуємо, спостерігаємо, шпигуємо); прошу (вмовляю, благаю). ІІІ. Актуалізація опорних знань 1. Хвилинка каліграфії. Ж ж жай во ок
рон жайворонок - Що ви знаєте про цього
птаха? 2. Пояснювальний диктант. Ввечері, шістдесят, спалив,
зелений, до побачення, об’єднати, (Р. в.) - п’ятдесят. 3. Робота з картками . (3 учні – в зошитах). 4.Метод « Прес». Він почув пісню дзвінкого жайворонка. - Яка граматична основа
речення? - Про кого у ньому йдеться? - А чому не можемо визначити? (Бо займенник вказує на особу
та не називає її.) - Що повинно передувати
займеннику? (Іменник). - Для чого ми вживаємо
займенники ? - Визначіть особу даного
займенника. ІV. Повідомлення
теми і мети уроку - Сьогодні ми будемо вивчати
займенники 3 особи однини і множини та їх відмінювання. V. Вивчення
нового 1.Робота з текстом. ( Слайд №1) Я блукав по весняному лісі. Настрій у
мене був піднесений. Я радів весні. Та раптом мені почулося жалібне попискування.
На лісовій стежині я побачив зайчика, який потрапив у сільце… - Прочитайте текст. Назвіть
займенник, вказуючи особу і число. - Значить, розповідь іде від
якої особи? ( Від першої особи однини.) - На що він вказує ? - Перебудуйте текст, замініть
займенники 1 ос. на займенники 3 ос.однини. - Який займенник ми
використали? ( Займенник : він). - А ще які займенники належать
до 3 особи? ( Займенники: вона, воно). - На що вони вказують? - То значить, що вони
змінились за родами? (Міркують: ні, належать до одного з родів). - Запишіть перше речення
тексту, замінюючи займенник 1 особи на займенник 3 особи однини. 1 ряд – ч. р. 2 ряд – ж. р. 3 ряд – с. р. 2. Робота з підручником. Вправа 59 (змінити займенники
за відмінками) Н. він Р. його (від) нього Д. йому З. його (на) нього О. ним (з) ним М. (на) ньому - Провідміняємо займенники вона і воно за аналогією без прийменника та із прийменником. Висновок: Після
прийменника у займенниках 3 особи пишеться н.
VІ.
Закріплення вивченого 1.Диктант. ( Слайд
№ 2) 
Яке синє й чисте українське небо! На
його густу блакить вийшло панувати сонце. Під небом цяточкою повис жайворонок.
Він виспівував свою гарну пісеньку. Завдання: підкреслити
займенники; 1 варіант – визначити відмінок; 2 варіант – особу, число. 2.Робота з прислів’ям.
( Слайд № 3) Землю обдуриш раз – вона тебе сто раз. - Як ви розумієте зміст
прислів’я? Назвіть займенники? 3. Робота в групах.( Завдання в конвертах) Поставте займенники у
потрібній формі: 1 група - з (вона), під (ми), за (ти), у (вони). 2 група – над (він), через ( вона), до ( ти), з
( вони). 3 група – за (ти), у (вона), над( він), до ( воно). 4. Самоперевірка. (Слайд №4) VІІ. Підсумок
уроку ( Слайд № 5) Продовжіть речення: - Я знаю… - Я вмію… - Я дізнався … - Я навчився… - Я хочу дізнатися… VІІІ. Домашнє
завдання
Скласти текст – опис
«Жайворонок» із займенниками 3 ос. однини і множини, визначити їх
відмінок.
|