Тема: Займенники першої особи
однини і множини. Написання займенників із прийменниками.
Мета: Вдосконалювати вміння учнів виділяти займенники з тексту та визначати їх
особу та число; розвивати зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес, навички
правильного письма; виховувати бережне відношення до водних багатств. Обладнання: Завдання на карточках, малюнки з краєвидами місцевості, комп’ютер,
мультимедійний проектор, інтерактивна дошка. Тип уроку: урок-подорож. Хід уроку І. Організація класу Дзвоник всім нам дав наказ – До роботи швидше в клас. Попрацюємо старанно, Щоб урок минув немарно. ІІ. Мотивація навчальної діяльності ІІІ. Актуалізація опорних знань 1.
Гра "Цікава математика”. Вогонь – огонь + дім – ім + адреса – дреса = вода. - Про що йтиметься на уроці? (Про воду). - Для чого вона людині? 2.
Каліграфічна хвилинка. Ввв вд вс ов ев водозбереження. - Які два слова сховались у цьому слові? 3.
Гра "Вилучи”. З групи слів випиши
спільнокореневі до слова вода. Водичка, заводити, водій,
водиченька, водиця, водойма, водити, водний, водосховище, підводний, безводний. 4.Самостійна
робота. (Тест) 1 варіант
2 варіант 1. Займенник вказує на: 1. Займенники
відповідають на питання: а) число, кількість
предметів при лічбі; а) тої частини мови, замість якої вони вжиті; б) на предмети, їх ознаки,кількість, але не називають їх; б) на питання скільки? який? котрий? 2. Займенниками є слова: 2. Займенниками є
слова: а) дощ; б) другий; в) я; г)
річковий. а) краплинка; б)
ми; в) п’ять; г) морська. 3. Назви займенники другої
особи 3. Назви займенники
першої однини і множини. однини і
множини. 1в – 1б; 2в; 3 – ти, ви. 2в – 1а;
2б; 3 – я, ми. ІІІ. Вивчення
нового: - Сьогодні на уроці ми будемо вдосконалювати вміння вживати займенники у
мовленні та правильно писати їх з іншими частинами мови. Але урок буде
незвичний. Ми вирушимо у подорож з веселою краплинкою води. - Як потрапляє краплинка на землю? 1. Вибірковий диктант.
Випиши займенники першої особи однини.
Дощику, дощику, Звари мені борщику, А я тобі кашки, Підем до Мелашки. (Займенники: я, мене.) 2.Робота за таблицею
«Відмінювання займенників першої особи однини і множини». (З’ясовуємо відмінкові форми
особового займенника я). 3. Гра "Вибери”. Робота в групах. З тексту ( слайд ) виписати займенники,
визначити число і відмінок. 1 група – займенники 1 ос. 2 група – займенники 2 ос. 3 група – займенники 3 ос. Зміст слайду: - Я розкажу вам, діти, багато
цікавого. Я пливла у річці Стир з мільйонами водних
сестричок. Потім линула річкою Прип’ять і Дніпром у Чорне море. Я співала: - Люблю тебе, тату Стире… Усі звали мене невгамовною, але то вітер не
давав мені ані хвилинки спокою. А я, маленька краплинка, тікала завжди від
нього. Якось спересердя в літній день, коли я цього зовсім не сподівалася, він
виплеснув мене на берег, на гарячий пісок. Я обернулась парою і полинула в
небо. Коли раптово налітав вітер, я швидко
падала на землю дощем і напувала її. Я не боялась потрапити і під землю. Там я
рухалась, жила і знову виринула на світ веселим джерелом. 4.Взаємоперевірка ( слайд) 1 група
2 група я – однина, Н. в. вам –
множина, Д. в. мене- однина, З. в. тебе – однина,
Р. в.
3 група її
– однина, Р. в. він
– однина, Н. в. від нього –
однина, Р. в. 5.Розвиток
зв’язного мовлення
Показую малюнок із зображенням річки Стир.

-
Що ви
можете розповісти про неї?
У далекому минулому це була повноводна і
судноплавна річка. У ній водилось багато риби. До нас приїжджали купці із
Голландії за товаром. Річка має подвійне дно – вири із підводними течіями, тому
небезпечна для плавання. Водний басейн річки використовується для потреб
Рівненської АЕС.
5. Гра "Коментатор”. (За текстом
вправи 46 учні з’ясовують подорож краплинки води і коментують вживання
займенників).
6. Гра "Добери”. Робота в парах.
Уявимо, що ми літаємо разом із краплинкою взимку.
-
На що
перетвориться краплинка? (На сніг або лід.)
Вставити в текст пропущені займенники, визначити
їх число і відмінок.
… народилася в небесній високості. Весело … було
кружляти в танку. Зі … гралися вітер і мороз. На … дивились тварини і люди.
7. Хвилинка бережливості.
Краплинка води вас застерігає, що прісної води у
світі дуже мало. Ми п’ємо воду із артезіанських джерел села Бабка. Глибина
свердловини від 100 до 150 метрів. Тому використовуйте її раціонально.
- Складіть і запишіть спонукальне речення про
використання води.
8. Творчий диктант.
- Як потрапляє краплинка води влітку на землю із
хмаринки? (Випадає дощем.)
Ось краплинка впала на землю і побачила багато
цікавого, але, на жаль, вона заплуталась в займенниках і розповідь у неї не вдалась.
Давайте виправимо помилки.
Поставте займенники в потрібній формі.
Перед (я), за (ти), з (вона), під (ми), перед
(він), від (ви), у (вони).
- Як пишуться займенники з прийменниками?
(Займенники з прийменниками завжди пишуться
окремо.)
IV. Підсумок уроку:
- З ким ми подорожували?
- Чому навчила нас краплинка води?
V. Домашнє завдання:
Виконати вправу 51, вивчити відмінювання
займенників першої особи та правило.
|