Тема: Займенники другої особи однини і множини.
Мета: Формувати вміння виділяти займенники з речення та визначати їх особу і
число; правильно вживати в усному і писемному мовленні; закріпити знання у
написанні прийменників із займенниками; виховувати шанобливе ставлення до
членів родини. Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, ребус. Тип уроку: навчально-виховний. Хід уроку І. Організація класу 1. Привітання. На перерві відпочили, Набрались енергії та сили. Будемо старанно працювати, Щоб знання хороші мати. 2. Мотивація. - Поміркуйте, яким ви хочете
бачити урок? - Якими уявляєте себе на
уроці? (Слайд №1): У –
уважними Р
– розумними О – організованими К – кмітливими (Слайд №2) Утворіть словосполучення з
особовими займенниками однини і множини: Вчитель
Учні Ми – уважні
уважний Ми – розумні
розумний Ми – організовані
організований Ми – кмітливі
кмітливий Ми
– активні
активний ІІ. Повторення вивченого 1. Гра "Віднови”. (Слайд №3) Записані строфи вірша
деформовано. Потрібно їх відновити 2 Із мови починається мій рід … 3 Моя ласкава, мамина, єдина 1 Із слова починається людина, 4 Щебече соловейком на весь світ - З чого починається людина?
(3 мови) - Якими словами
описана, мова? (Ласкава, мамина, єдина) - Яка це частина мови?
(Прикметник)
2. Відгадування ребуса. 
3. Каліграфічна хвилинка. Сс слу сві сне ос ус сім’я - Зробіть звуко - буквений аналіз слова: сім’я. 4. Робота з прислів’ям. - Утворіть прислів’я і
запишіть. лад, той, клад, коли, у, Нащо, сім’ї (Нащо той клад, коли у сім’ї
лад). - Поясни значення цього
прислів’я. 5. Самостійна робота по варіантах ( диференційоване). Поставити займенники у
потрібній формі, визначити відмінок 1 варіант: До (я) прийшов товариш. Тато купив (я)
книжку. Старший брат пишається (я). 2 варіант: У (ми) дружний клас. З (ми) весело
працювати. Усім (ми) подобаються рухливі ігри. Правильні відповіді: 1 варіант
– мене, Р. в., мені, Д. в., мною, О. в.; 2 варіант – нас, Р. в. нами,
О. в., нам, Д. в.
ІІІ. Вивчення нового 1. Гра "Вибери”.(Слайд №4)

Із вірша вибрати займенники: Ще в колисці немовля Слово "мама” вимовля Найдорожче в світі слово Так звучить у рідній мові: Мати, матінка, матуся! - Називаю тебе я, Рідна ненечко моя! (В. Гринько) (Займенники: тебе,я). - Яка початкова форма
займенника – тебе? (Ти). - На кого вказує займенник?
(На особу – маму).
(Слайд № 5.) 
- Мене, ти з днем народження
вітаєш? Спасибі! Ну, а що мені бажаєш? - Бажаю щиро вам, мій любий
татку, Щоб ви мені купили шоколадку. (В. Шаройко) (Займенники: мене, ти, мені,
вам, ви). - На кого вказує займенник –
ви? (На особу - тата). Висновок: До
2 ос. належать іменники ти(однина) та ви (множина). Ці займенники вказують на особу чи
осіб, до яких звертаються. 2. Робота за таблицею «Відмінювання займенників 2 особи». Н. хто? ти ви Р. кого? тебе вас Д. кому? тобі вам З. кого? тебе вас О. ким? тобою вами М. на кому? на тобі на вас 3. Робота з підручником ( Впр. 53, с. 31, усно) 4. Повідомлення вчителя А ще цікаво знати, що в давні
часи шанобливого звертання "Ви” ще не було. В Україні займенник "Ви” набув поширення у звертанні дітей до батьків, до старших людей за віком,
незнайомців. В Україні до неодруженого чоловіка могли весь вік звертатись на "ти”. Лише одруження – започаткування родини, робило можливим вживання форми "ви”. - Коли вживаємо ти, ви? 5. Гра "Визнач” (робота в групах) 1 група Приніс вам (2 ос., Д. в.) Побачив тебе (2 ос., Р. в.) Весело з тобою (2 ос., О. в.) 2 група Дякую тобі (2 ос., Д. в.) Раділи з вами (2 ос., О. в.) Отримали від вас (2 ос., Р.
в.) 3 група Подарувала вам (2 ос., Д. в.) Зустрілася з тобою (2 ос., О.
в.) Задовільнила вас (2 ос., Р.
в.) 6. Розвиток зв’язного мовлення Вправа 54 – прочитати в
особах: мама, Михайлик. - Чого навчило оповідання?
(Любити і слухатися батьків) - Чому Михайлик звертався до
мами на Ви? - Як ви ставитесь до своїх
мам? Виписати займенники (у вас,
ти, я, тебе); числівники (три, чотири). Синоніми: відповіла – сказала,
відказала, мовила; глянула – подивилась. 7. Гра "Заміни”. (Самостійна робота). Перебудуй текст, замінивши
займенники 1ос. одн. на 2 ос. одн. Я люблю свою дружну сім’ю. У мене є тато, мама і
сестричка Ніна. Допомагати кожному члену родини – мій обов’язок. У вихідні я з
сім’єю подорожую. Любіть свою родину. Ваші рідні
найближчі ваші друзі і порадники. Пам’ятайте про це. IV. Підсумок уроку - Які займенники належать до 2
особи? За чим змінюються займенники? - У яких випадках ми говоримо
ти, а коли – ви? V. Домашнє
завдання
Написати твір: "Що було б, якби українці були як одна
сім’я?”
|