Тема: Займенник як частина мови. Особові
займенники.
Мета: Дати дітям поняття про займенник як частину мови; ознайомити з особовими займенниками; розвивати
орфографічні навички, формувати вміння використовувати займенники для уникнення
повторів слів; виховувати бережне ставлення до природи. Обладнання: Таблиця, схема, предметні малюнки, завдання в конвертах, комп’ютер,
мультимедійний проектор, інтерактивна дошка.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку І. Організація класу Ось дзвінок нам дав сигнал: - Працювати час настав. Тож, і ми часу не гаймо, Урок мови починаймо. ІІ. Актуалізація опорних знань 1.
Відгадування загадок Біжить він по долині
В біленькій кожушині. (Заєць).
(Слайд №1)

Який птах не вигодовує своїх
пташенят? (Зозуля). (Слайд №2)

- То яку букву ми сьогодні
будемо писати? (Букву "зе”). - Який звук вона позначає? ([з], [з’]). - Охарактеризуйте цей звук. 2. Каліграфічна хвилинка Зз за зл з’я уз заєць зозуля - Доберіть і запишіть спільнокореневі до цих
слів. Заєць – зайчик, зайчатко,
зайчисько, заячий. Зозуля – зозуленька, зозулька,
зозулечка, зозулиний. 3. Словниковий диктант Заболоття, збити, розшити,
зв’язок, Зінаїда, заморський, Запоріжжя, беззубий, просьба, дзьоб. 4. Вибірковий диктант: (Слайд №3) (по варіантах). 1варіант Заєць – полохливий звір. Він
живе у лісі. У нього багато ворогів. Часто йому через них доводиться
голодувати. Його важко розпізнати на білому снігу. Проте це не заважає хижакам
полювати за ним. 2 варіант Зозуля – кмітлива пташка. Вона
живе у лісах і дібровах. У неї гарне забарвлення пір’я. Їй часто доводиться
обдурювати птахів, підкидаючи свої яйця у їхні гнізда. Нею можна тільки
захоплюватися. На ній лежить обов’язок – знищувати волохату гусінь. - Виписати слова, які замінили назви тварин. 1в. (Він, з нього, йому, його,
за ним.) 2в. (Вона, у неї, їй, їхні,
нею, на ній.) 5.
Метод "Мозковий штурм”: - До якої частини мови віднесемо ці слова? ІІІ. Вивчення нового 1.
Розповідь вчителя
Сьогодні ми побуваємо у країні
Морфології і дізнаємось до якої частини мови належать ці слова.
В одному із міст країни жила
сім’я Іменників, а поряд – Займенників. Іменники пишались тим, що їх найбільше
у мові і вони дають назву всім предметам. - Ми дуже важливі, - хвалились
вони. А Займенників було мало і через те вони були скромні. Коли говорили
Іменники, Займенники мовчали. Та сталася пригода. Застудились Іменники, у них
зник голос. Що робити? Що станеться з мовою? І тут на допомогу іменникам прийшли
Займенники. Вони хоч і не могли називати предмети, але могли вказувати на них.
І сталося диво. Замість хворого Іменника "зозуля” у реченні став Займенник "вона”, замість "зайчика”
– "він”. З того часу Іменники дружать з Займенниками і допомагають один одному
будувати речення. У мові їх небагато, але вживаються вони дуже часто. - Чи сподобалась вам казка? Чим? 2. Заучування правила (сторінка 19
підручника). 3.Опрацювання
тексту (вправа 29 "Сім’я Займенників”). - Що ви дізнались з тексту про Займенники? 4. Робота за
таблицею (Слайд №4). Особові займенники 1особа 2особа 3особа Однина я ти він, вона, воно Множина ми ви вони - Замість якої частини мови вживаються
займенники? - На що вказують? - Назвіть особові займенники. ІV. Закріплення
вивченого 1. Пояснювальний диктант (Вправа 31) - Що потрібно виконати у
вправі? (Прочитати і списати, змінюючи
виділені займенники.) Діти читають відредаговані
речення. 2. Гра "З’єднай і поясни ”. Робота в парах. (Кожна пара на карточках виконує
завдання) Тато, мама і я – та не вклонилися. Як ти дбаєш – дружна сім’я. Ви гарно танцювали – так і маєш. 3. Робота в групах. Вставити пропущені займенники. 1.
Про що, зозулько, … співаєш Пісню голосну? … співаю всьому світу Пісню про весну. (Пропущені займенники: нам,
я). 2.
– Зайчику, зайчику, де … бував? Хто …, вуханя, там наполохав? (Пропущені займенники: ти,
тебе). 4. Самостійна робота. "Відгадай ребуси” (Вправа 38 усно). V. Підсумок уроку - Чи потрібний був вам цей урок? - Про що ви дізнались? Чим новим збагатились
ваші знання? - Яка частина мови називається займенником? - Назвіть особові займенники. - Замість якої частини мови вживаються
займенники? - То чи можемо ми у своєму мовленні обійтися
без займенників? Чому? VІ. Домашнє
завдання Виконати вправу 40, вивчити
правило.
- Дякую за співпрацю.
|