Тема: Дорожні
знаки та їх групи.
Мета: Ознайомити
учнів з групами дорожніх знаків, їх значенням, місцем встановлення.
Розвивати усне мовлення, творче мислення.
Збагатити словниковий запас учнів, навчити орієнтуватися на дорогах за допомогою
дорожніх знаків, розпізнавати їх.
Виховувати культуру поведінки на вулицях міста та околицях.
Унаочнення: Таблиця «Дорожні знаки», розрізні знаки, настінні
дорожні знаки, гра «Дорожнє лото», навчальний посібник, дидактичний матеріал,
малюнки, кольорові олівці, папір, ребуси, кросворд.
Хід уроку
1. Вірш
Славне місто Кузнецовськ,
Знають його всюди.
Працьовиті і завзяті
Живуть в ньому люди.
2. Історична довідка
Наше місто молоде. Це місто
енергетиків – людей, що виробляють електричний струм, який так потрібний
людині. Проте воно має глибокі корені, що сягають у глибину століть. Колись на
місці міста було село Вараш. Історичні відомості про село Вараш можна знайти в
архіві міста Житомира, яке було центром Волинської губернії, до якої
відносилось дане поселення. Назва села Вараш в перекладі з давньогрецької означає
«місці зустрічі». За часів Радянської влади село Вараш було знесено, а на його
місці виросло наше місто. На честь зниклого села названо мікрорайон і
збудований гарний готель, який радо зустрічає гостей.
3. Гімнастика для розуму
Сьогодні ми розкриємо секрет, що наше
місто не тільки зовні прекрасне, а ще й розмовляє. У вас, діти, напевно,
виникли два запитання: якою мовою говорить місто? З ким місто розмовляє?
Відповідь на перше запитання ви отримаєте,
розв’язавши ребус:
(Дорожні знаки)
Ми
дорожні знаки,
Нас
потрібно знати.
Водіям
і пішоходам,
І
хто їздить, і хто ходить,
І
дорослим, і малим –
Знати
знаки треба всім!
Водіям
автомобілів
Робимо
приємне діло;
Попередим
і розкажем,
Допоможем
ще й покажем.
Відповідь на друге запитання неважко
зрозуміти – місто розмовляє з транспортом і пішоходами:
4. Мотивація уроку
З давніх часів люди
допомагали подорожнім. Спочатку вздовж дороги забивали палиці, а потім яскраво
розфарбовані стовпчики. Пізніше на стовпчики прикріплювали квадрати, круги або
трикутники з якою-небудь «підказкою» про дорогу Їх і називали дорожніми
знаками.
5. Вивчення теми уроку
Розкопуючи руїні давніх
храмів і палаців, на стінах печер і на скелях вчені часто знаходили дивні знаки
– малюнки. Вивчаючи їх, встановили, що щі малюнки означають слова, склади або ж
звуки. Приміром, зображення людини могло означати слово «людина» або «воїн»,
ноги – дієслово «йти», птах – «літати».
Давно вже більшість народів
світу користується літерами для письма. Але й малюнки-слова не зникли безслідно.
Збереглися вони й на дорожніх знаках. Знаки-малюнки, або символи, набагато
зручніші, ніж знаки-написи. Знаки-малюнки помітні здалеку і зрозумілі всім.
Отже, ведеться не зовсім звичайна розмова. Під час неї всі мовчать , але
розуміють одне одного тому, що і водії, і пішоходи бачать мову вулиці. Ця мова
виражена у формі знаків.
(Демонстрація
таблиці дорожніх знаків).
Щоб легше розпізнавати
знаки, їх розділили на 7 груп, надавши кожній свого особливого кольору і форми.
Знаки першої групи
попереджують подорожніх про небезпеку або перешкоду на шляху. Це попереджувальні
знаки. Вони намальовані чорною фарбою на білому тлі. Більшість з них
зображуються на трикутниках з червоним облямуванням. Тому їх і видно дуже
далеко. (Демонстрація цих знаків) 
Знаки пріоритету. (Пріоритет – перевага). Вони вказують, де головна дорога, де її кінець,
наказують, який транспорт має перевагу в русі. А ще говорять про те, де й кому
треба поступитись дорогою. (Демонстрація цих знаків) 

Заборонні знаки. Схожі ці знаки на червоне око світлофора. Вони
розміщуються в колі з червоною облямівкою або червоним тлом. Ці знаки з’явились
дуже давно. (Демонстрація цих знаків) 
Погляньте на знаки,
зображені в голубому колі. Це наказові знаки,
що вказують обов’язкові напрями руху або дозволяють його на окремих ділянках
доріг пішоходам, велосипедистам чи водіям іншого транспорту. Якщо водій бачить
синє кружальце з білою стрілкою, він знає, що треба їхати тільки прямо або ж
об’їздити перешкоду тільки в напрямку, який вказує стрілка. (Демонстрація цих знаків)  
Найбільше люблять водії та
пішоходи інформаційно-вказівні
знаки. Ці знаки лагідні і
турботливі. Не наказують, не забороняють, а тільки вказують і допомагають. Вони
вказують, як проїхати до того чи іншого села чи міста, скільки залишилось
кілометрів шляху і допомагають визначити найзручніший для проїзду шлях. (Демонстрація цих знаків)

На тлі в білих квадратах
цікаві малюнки. Кожен зрозуміє, де можна отримати медичну допомогу, відпочити
чи заправити автомобіль. Є ще група знаків сервісу
, тобто обслуговування, допомоги. Їх всього 16. Вони допомагають довідатись, де
і яку послугу можуть надати. (Демонстрація цих знаків)

Група розпізнавальних знаків дає
додаткову, але досить важливу інформацію. Ці знаки пишуться тільки на білому
фоні. (Демонстрація цих
знаків) 
6. Закріплення вивченого 1. Блиск-турнір - Який знак нас напоїть? (Питна вода) - Місце, де на вахті стоїть
міліціонер? (Пост ДАІ) - Виклик швидкої допомоги. (Телефон) - Ніч… Зупинитись би на відпочинок.
Але де? Хто скаже? (Місце відпочинку) - Дуже хочеться їсти. Який знак ми
шукаємо? (Ресторан або їдальня) 2. Робота з навчальним посібником а) читання статті «Секрет №4, як місто розмовляє з
транспортом і пішоходами» (ст. 18-23) б) словникова робота: піктографія – «піктус»- малювати (лат.), «графо»- пишу (грец.); Н.: малюю
те, що хочу сказати. в) аналіз прочитаного: - Чи зрозуміли, діти, зміст
прочитаного? - Які із зображених знаків
учні бачили на своїй вулиці? 3. Робота на папері Намалювати один знак,
вибрати зі схеми і вказати, до якої групи належить. (Схема
на ст. 23 посібника) 4. Гра «Дорожнє лото» Беруть участь 14 дітей.
Половина учнів тримають знаки, решта – підписи до них. Учень першої групи
демонструє знак, а учень другої групи читає назву знака. Гра закінчується, коли
всі пари стануть поряд, тобто знайдуть одне одного.  Обережно: діти! Рух заборонено Рух прямо

Пішохідний перехід Ресторан або їдальня Відстань до об’єкта 5 Гра «Відгадай» 1. Домалювати елемент дорожнього знака, якого не вистачає. 2. Скласти знак (з
розрізаних частинок). 7. Домашнє завдання
Виготовити з
кольорового паперу 7 дорожніх знаків із різних груп.
|