Тема: Ділення
чисел, що закінчуються нулями. Ділення іменованих чисел. Задачі на обчислення площі ділянки.
Мета: Закріпити
і узагальнити знання учнів з таких розділів математики: розв’язування задач і
прикладів; геометричні фігури; вчити розв’язувати задачі та приклали; розвивати
логічне мислення; вчити відгадувати загадки, використовувати раніше набуті
знання; пробуджувати інтерес до занять математикою.
Обладнання: макет замку із замками, казкові герої, таблиці,
палички, циферблат годинника, перфокарти.
Хід уроку
І Організація
класу
Привітання:
Девіз
уроку: Не просто слухати, а
чути Не просто
дивитись, а бачити. Не просто
відповідати, а бачити. Не
просто запам’ятати, а зрозуміти.
ІІ Повторення вивченого
- Діти, сьогодні здійснимо подорож у
чарівний світ найулюбленішої науки – математики.
На уроці ми повинні бути уважними,
слухняними, старанними, вміти швидко й правильно лічити, допомагати один
одному.
-
А чи
ви любите казки? Які казкові герої вам подобаються найбільше?
-
Про
яких героїв йдеться у цих загадках?
1 Він злий чоловік,
Робить зло весь
вік.
Сам худий,
зігнутий,
Тільки кості
торохтять.
Скажіть, діти,
як його звать?
(Кощій
Безсмертний)
2 Що то за баба така:
В неї кістяна нога,
Довгий ніс, великі вуха,
Вона ніколи нікого не слуха.
(Баба Яга)
3 Оце так дива,
Тільки в казці це бува:
В небі летить
І, як піч, вогнем пихтить.
(Змій
Горинич)
-
Молодці!
Правильно відгадали. А які це герої? (Погані, злі). Чому?Сьогодні я розповім вам таку історію. Якось Кощій Безсмертний вирішив перелічити
всі свої скарби, а рахував він дуже погано. Перерахував він тричі і всі три
рази отримав різні результати. Після цього він дуже розлютився й вирішив, що
принцеса Математика має йому допомогти.
Кощій сказав: «Слухай мене уважно, принцесо. Вирішив я перелічити всі свої
скарби, але сам не зміг. Привів я тебе сюди, щоб ти допомогла мені в цій
нелегкій справі.»
Відповіла йому принцеса: «Ні, не буду я тобі допомагати. От якби ти попросив
по-доброму, а ти силоміць примусив сюди прийти. Нічого в тебе не вийде!»
Розлютився Кощій: «Тоді залишайся тут назавжди! Будеш моєю полонянкою. А
щоб не змогла втекти, посаджу тебе до в’язниці.»
І посадив Кощій принцесу Математику до в’язниці. І замкнув двері тієї
в’язниці спеціальними замками.
-
Діти!
Ви хочете допомогти принцесі й визволити її з полону? Для цього нам треба
розв’язати математичні завдання. Згодні?
Налаштуйтеся на
роботу. Зошит свій я відкриваю,
Навскоси його кладу,
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писати вправно,
До роботи я берусь.
ІІІ Контроль, корекція та
закріплення знань
Завдання
1. Математичний диктант
- Отже, щоб зняти перший замок, напишемо математичний диктант та проведемо
каліграфічну хвилинку.
1) Розв’яжіть приклади і запишіть відповіді:
26:8 (3 ост.2); 3600:90 (40) 12480:12 (140)
2) Урок триває ¾ години. Скільки хвилин триває урок? (45 хв).
3) Маса 5 посилок 20 кг.
Яка маса 30 таких посилок? (120
кг).
4) Що легше: кілограм вати чи кілограм заліза? (Однакові)
Робота на карточках
- Перший замок зняти було досить легко. А тепер подивимось, чи зможемо
впоратися з другим замком? Завдання 2. Конкурс кмітливих
1) Із 9 паличок скласти 5
трикутників:

2)
Накреслити,
не відриваючи руки, зірочку в колі:
3)
Розділити
циферблат на 3 частини так, щоб у кожній частині було число 26. - Молодці! І цей замок відчинили! Завдання
3. Кращий обчислювач - Нам треба розв’язати приклади й
відповісти на запитання Кощія. У якій країні він живе? - І цей замок ми зняли.
ІV Вивчення нового матеріалу Завдання
4. - Отже, Кощій живе у Казковій країні Виконавши ділення з натхненням, відчинимо ще один замок.
20400
|
50
|
|
268800
|
700
|
200
|
408
|
|
2100
|
384
|
400
|
|
|
5880
|
|
400
|
|
|
5600
|
|
0
|
|
|
2800
|
|
|
|
|
2800
|
|
|
|
|
0
|
| -
Чудово!
Ще один замок на шляху визволення нашої принцеси знято. -
Ой,
що це? Ви нічого не чуєте? Це плаче наша принцеса. Їй сумно, страшно у
в’язниці. Спробуємо її розвеселити. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА. -
Ось
тепер нашій принцесі веселіше. Завдання
5 -
У
Кощія є знайома. Звати її Баба Яга. Ось вона розв’язала приклади й наробила
помилок. Виправимо ці помилки і таким чином знімемо ще один замок з дверей
в’язниці. Самостійна
робота по варіантах з перфокарток. 14грн. 80к.:40=36к. (37к.); 46км 970м:70=671см (671м); 5т 060кг·50=253002т (253000кг); 30м 80см:40=77м (77см). Завдання
6 -
Наступний
замок ще підступніший. Щоб його роз чаклувати, треба розв’язати задачі №582 та
№583 №582 1) 1560:4=390
(т) – заготовив 1 комбайн за 6 год; 2) 390:6=65
(т) – заготовив 1 комбайн за 1 год; 3) 520:65=8
(год) №583 S=2·2=4 (см2) 4·6=24 (см2) -
Отже,
і шостий замок ми відчинили. Завдання
7 -
Щоб
позбутися останнього замка, треба відновити запис, щоб відповідь була
правильна. В однакових фігурах числа повторюються. -
Молодці!
Ми швидко і правильно рахували. Тепер можемо зняти останній замок з дверей
в’язниці й визволити нашу принцесу. V Підсумок уроку - Чому нам
вдалося визволити принцесу? - Чого ми
навчилися на уроці?
VІ Домашнє завдання №583, №584
|