Тема: Південний берег. Мета: Розказати учням про Південний берег Криму, як своєрідну природну зону України, його розташування, клімат, ріки, рослинний і тваринний світ; дати дітям поняття про Крим як всеукраїнську здравницю; розвивати в них мислення, мову, уяву, увагу, правильні уявлення про навколишній світ; виховувати любов до природи України, її багатств, бережне ставлення до неї. Обладнання: Карта «Природні зони України», таблиці рослинного і тваринного світу природної зони Криму, контурні карти України, гербарії рослин, кросворди, перфокарти.
Хід уроку І Організація класу Підсумок фенологічних спостережень: - Який сьогодні день? - Яке небо? Який вітер? - Якою є погода? (Запис спостережень у зошит) ІІ Повторення і актуалізація опорних знань 1. Гра «Ромашка» На дошці прикріплені пелюстки ромашки з запитаннями на кожній пелюстці написано по одному запитанню-завданню із минулої теми учні підходять до них, беруть собі «пелюстку» і дають відповідь. Запитання: 1. Що ти знаєш про клімат, ґрунти і форми земної поверхні, зони лісостепу і степу? 2. Який рослинний світ зони степів? Як рослини пристосовувались до нестачі вологи в цій зоні? 3. Який тваринний світ зони степів? Як тварини пристосовувались до життя в степах? 4. Порівняй природні умови зони мішаних лісів і степової зони. Чим вони відрізняються? 5. Побудуй ланцюжок живлення: орел, миша, куниця, зерно.
2. Гра «Знайди помилку» Знайди і виправ помилки у тексті Сашка Помилкіна.«Влітку я подорожував Україною, її степами, пустелями (ні), лісостепами, садами і парками. Цей край багатий глиняним і піщаним ґрунтом (чорнозем). У цій місцевості дуже мало звірів, птахів, комах. Літо дуже холодне, малосніжне, а зима тепла і часто бувають засухи. У цій місцевості багато вологи і мало тепла (навпаки). Тому дуже багато дерев (дерева ростуть лише в долинах річок). Восени зацвітають тюльпани, фіалки, незабудки, горицвіти (навесні). Рослини ростуть одночасно (ні). Тваринний світ дуже бідний (різноманітний). Природу цього крою охороняти не треба (ні).3. Відгадування кросвордів (На дошці учні малюють кросворди, а потім усім класом вони розгадуються).ІІІ Вивчення нового 1. Повідомлення теми і завдань урокуУ ці зимові дні холодніНам так хочеться тепла…Вирушаймо всі до моря, Відпочинем, дітвора!На Південний берег КримуБуде подорож у нас.Це ж куточок України –Рідний і близький для нас.2. Актуалізація опорних знань - Що ви знаєте про, Кримські гори? - Хто з вас зможе показати ці гори на карті7 - Де розташований Південний берег Криму?3. Розповідь вчителя з елементами бесіди Південний берег Криму – це мальовничий куточок України від 1 км до 12 км вздовж моря. На цій землі поєдналися прикмети всіх природних зон планети. Чому ця земля є дивовижним райським куточком?(Демонструю карту природних зон, таблиці, гербарії).
Справа в тому, що Кримські гори не пропускають холодних північних вітрів. А море, нагріте влітку і восени, віддає своє тепло взимку. Клімат теплий або субтропічний. Літо сухе, довге, тепле, жарке. Річки на літній період пересихають і міліють. Зима коротка, волога і тепла. Сніг на поверхні затримується недовго. 4. Повідомлення учнів 1-й учень. Рослинність на Південному березі Криму надзвичайно різноманітна і багата. Тут ростуть бук, граб, дуб, ялиця, сосна. Крім того, можна побачити екзотичні рослини – кипарис, пальму, магнолію, лавр, олеандр, суничне дерево, мускус. 2-й учень. Тваринний світ цього куточка України надзвичайно багатий. Тут водяться олені, козулі, кабани, лисиці, зайці. Птахи: чайки, качки, корольки, дрозди, мухоловки, яструби, сови, орли. Дуже багато видів комах – метеликів, турунів, жуків тощо.
3-й учень. Крим – це надзвичайний край для відпочинку. Цілюща морська вода, мінеральні джерела, пляжі, розкішна рослинність – все це в комплексі впливає на організм людини, поліпшує її самопочуття. Тут побудовано прекрасні санаторії, безліч баз відпочинку. А для дітей діє дитячий центр «Артек», який є всесвітньо відомою базою відпочинку.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА. 5. Робота з підручником (ст. 127 – 130) Читання статті самостійно «Південний берег Криму»6. Відповіді на запитання - Де розташований Південний берег Криму? - Які особливості пір року узбережжя? - Як Чорне море і Кримські гори впливають на погоду зони? - Які рослини ростуть там? Яких тварин можна зустріти?7. Робота в зошитах з друкованою основою (ст. 26)8. Дослідницька робота Знайти за картою «Природні зони України» заповідники, створені для охорони природи Південного берега Криму.9. Робота в малих трупах. Гра «Вилучи зайве»1 група. Вилучи зайві назви рослин зони Південний берег Криму: ковила, кипарис, осика, лавр, вільха, полин, магнолія, суничне дерево, мускус, дуб пухнастий, береза, пальма, скипидарне дерево.2група. Вилучи зайві назви птахів зони Південний берег Криму: чайки, журавлі, качки, баклани, жайворонки, дрохви, корольки, мухоловки, орли, зозулі, дрозди, снігурі, синички, лебеді-шипуни.3група. Вилучи зайві назви комах зони Південний берег Криму: метелик бражник мертва голова, мошкара, вусач альпійський, турун кримський, сарана, джмелі, бабки, білан капустяний. 

ІV Узагальнення і систематизація знань - З якою природною зоною познайомились? - Де розташований Південний берег Криму? - Чим багатий цей регіон? - Чому тут багато відвідувачів? V Домашнє завдання Прочитати статтю підручника (ст.127-130), позначити Південний берег Криму на контурній карті, підготувати відомості про одне із міст Південного берега Криму (музеї, парки, ботанічні сади, пам’ятники, визначні місця).
|