Тема: «Хто людям добра бажає, той і собі має». «Хлопчик Валь». М. Слабошпицький. Мета: Удосконалювати вміння працювати з текстом
(знаходити зачин, основну частину, кінцівку); Виробляти навички чіткої і виразної вимови; Вчити голосом, інтонацією передавати настрій дійових осіб, характеризувати
іх; Розвивати навички самостійного наукового пізнання, логічного мислення; Висловлювати морально-етнічні судження; Виховувати бережне і дбайливе ставлення до тварин. Обладнання: портрет М. Слабошпицького, деформований текст
прислів’я, кросворд, ілюстрації порід собак, ілюстрації героїв казки, конверти
з дидактичним матеріалом, магнітофон. Хід уроку І Організація
класу Привітання: Вчитель: Продзвенів
уже дзвінок, Школярі йдуть на урок. І зайшли в клас гості мило Привітаймо з ними щиро! Учні: Добрий день! Вчитель: Японські
екстрасенси радять, щоб гарно пройшов день, коли прокинешся – голосно засмійся Давайте і ми з вами запрограмуємо себе на
все добре! Привітаймося
один з одним. Дівчинка: Я всміхаюсь сонечку! Хлопчик: Здрастуй, золоте! Дівчинка: Я всміхаюсь квіточці! Хлопчик: Хай вона росте! Дівчинка: Я всміхаюсь дощику! Хлопчик: Лийся, мов з відра! Всі: Друзям усміхаюся, зичу їм добра! Вчитель: Тож поверніться, подаруйте усмішки один
одному і починаємо працювати.
ІІ Повторення вивченого Розчитка: а) гра «Доповни прислів’я : А про що ми
сьогодні будемо говорити на уроці , ви здогадаєтесь, доповнивши прислів’я: «Хто людям добра бажає, … (той і собі має)». б) читання «Дощиком»: Прочитаємо прислів’я способом «Дощик»: 1)
«дощик
крапає» - читають тихо; 2)
«дощик
сильніший» - голосніше; 3)
«дощик
ллє. Злива» - голосно; 4)
«дощик
слабшає» - тихо; 5)
«дощик
перестав» - мовчки. - Який повчальний зміст цієї народної
мудрості? (Пояснюють) в) читання «Луною» піраміди слів: Прочитаємо слова з піраміди слів: Добро Добрий Доброта Добріший Добродушний - Яка це група слів? (Спільнокореневі). - Чому? (Мають спільний корінь – добр). - Поясніть значення слова – доброта.
(Чутливе, дружнє ставлення до людей). - Яке із слів ховає у собі два слова? (добро+душа). г) відгадування кросворду: - Який твір ми вивчали на попередньому уроці? («Біда навчить» Л.Українка) - Чи добре ми його опрацювали, нам підкаже
кросворд, відгадавши який, ви продовжите речення:
«Біда
навчить…» (розуму) -
Біда навчить розуму. -
Чи
всі згідні з таким висловленням? -
Як
його пояснити? ІІІ Вивчення нового 1 Гра «Вгадай, хто це?» -
Яку
тему ми вивчаємо? (Літературні казки). -
Чому
вони називаються літературними? (Бо їх складають письменники). -
На
які групи діляться казки? (Про тварин, чарівні, соціально-побутові). Сьогодні ми будемо працювати над казкою М. Слабошпицького «Хлопчик Валь». -
Та
про кого ж вона буде? Відгадайте. -
Це
перша тварина, яку одомашнила людина. Спочатку її використовували як сторожа,
потім як помічника на полюванні, як пастуха овець, корів. У роки війни вона
була санітаром, мінером, зв’язковим. На півночі ця тварина перевозить вантажі. Вона
дарує нам те, що є найдорожчим у світі: дружбу, любов, відданість. -
Хто ж
ця тварина? (Собака). 2 Гра «Мікрофон»:
Що ви знаєте про цих тварин? (Розкажіть) 3 Бесіда «Собаки»: Всіх порід собак є близько трьохсот. Ось
деякі з них: Сенбернар –
порода собак одна з найбільших. Висота тварини 65-70 см, а вага 70 кг. Їх використовують як
сторожів помешкань, для рятувальних робіт. 
Бульдог – це дуже
смілива порода. У далекому минулому вони брали участь у поєдинках з биками на
рингах.

Німецька вівчарка – дуже розумна порода собак. Їх використовують в рятувальних службах, вони
служать на кордоні, допомагають у підрозділах міліції. 
4 Бесіда про автора: Автором казки є М.Ф. Слабошпицький. -
Який
твір цього письменника ми читали? (Чудасія на балконі). Хотілося б повідомити, що Михайло Федорович Слабошпицький на сьогодні є
виконавчим директором Ліги українських меценатів по проведенню Міжнародного
конкурсу знавців української мови ім. П. Яцика з 2000 року, в якому ось уже два
роки поспіль беруть участь і учні нашого класу. 5
Словникова робота: У тексті казки М. Слабошпицького «Хлопчик Валь»
вам зустрінуться слова. Давайте пояснимо їх значення: Найзаповітніше (найбажаніше, найважливіше); Віддані (ті, що не зраджують); Переповісти (розповісти, переказати); Кривдник (той, що завдає болю); Замшілий (порослий мохом). 6
Читання казки «ланцюжком», а кінцівки «мовчки»: - Читаючи казку, спробуйте з’ясувати: «Чи
здійснилось найзаповітніше бажання хлопчика». 7
Усвідомлення прочитаного: ТЕСТ - Чи
здійснилось бажання хлопчика? (Так). - Про
кого казка? (Хлопчика Валя, Гнома, собаку, дятла). - Скільки
в ній дійових осіб? (4). - Кого
хотів мати хлопчик Валь? (Собаку). - Кого
зустрів хлопчик у лісі? а) собаку; б) диких тварин; в) гнома-чарівника. - Яким
був собака, котрий з’явився перед хлопчиком? а) великим і волохатим; б) маленьким і волохатим; в) великим і чорним. - Чому
собака жив самотньо у лісі? а) він любив бути самотнім; б) втік від жорстокого хлопчика; в) заблукав і не міг повернутись до господаря. - Чи
потоваришував хлопчик і собака? - Хто
прийде у гості до друзів-нерозлийвода? - Чому
саме до Валя прийде Гном? ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА. 8 Читання «Розвідники»: - З яких
частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка). - Зачитати
зачин. 9 Читання в ролях: Основну частину прочитаємо в ролях до речення: -
От і
добре, - полагіднішав Гном, - буде і тобі собака. 10 Читання «Небо і земля»: Читають напівголосно під керівництвом вчителя. 11 Читання в ролях: Читають другий діалог. 12 Читання «Диктор»: Діти роз’єднують слова, а потім один з учнів читає
інтонаційно. 13 Читання «Добігаємо до фінішу»: Один з учнів – заєць, другий – собака. Один -
читає, другий – наздоганяє. 14 Вибіркове читання: - Хто є
героями казки? (Гном, хлопчик, собака) Давайте знайдемо рядки, які характеризують цих
героїв. 15 Робота в групах:
Із рис характеру, поданих у конвертах, вибрати
тільки ті, що підходять до вашого героя.
Хлопчик Валь
|
Собака
|
Гном-чарівник
|
маленький
|
самотній
|
найстаріший
|
сіроокий
|
великий
|
найдобріший
|
чемний
|
волохатий
|
мудрий
|
добрий
|
розумний
|
всезнаючий
|
цілеспрямований
|
відданий
|
могутній
|
-
Хто з
дійових осіб сподобався? А хто ні? Чому? 16 Визначення головної думки казки: - Якою є
казка? (Чарівною). - Що
чарівного є в казці? (Казка – вигадка, та в ній щось
повчальне розумій). - Яка
головна думка твору? (Навчити любити і дбати про
тварин). 17 Робота в зошитах: Скласти анотацію до казки. 18 Обговорення ілюстрації: Якщо маєш собаку, то дбай про неї, щоб вона не
стала безпритульною. Маєш друга, то не кривди його. Адже він відданий тільки
тобі, отож шануй його дружбу і любов. 19 Хвилинка поезії: Утвори із деформованих рядків строфу вірша
і прочитай інтонаційно:
3
|
Це зрозуміти | всім
давно пора, ||
|
® ¯
|
4
|
Бо ми прийшли у
світ | добро
творити. ||
|
®
|
2
|
З уміння
співчувати, ||
захистити. ||
|
®
|
1
|
Людина | починається
з добра. ||
|
® ¯
|
IV Підсумок уроку -
Яку
казку опрацювали? -
Що
вам в ній найбільше сподобалось? -
Про
що нагадав на М. Слабошпицький? (Про тварин потрібно дбати). V Домашнє завдання
Читати і переказувати казку; намалювати,
по бажанню, ілюстрацію до казки; дізнатися більше про собак; в яких країнах є
пам’ятники цій тварині і за які заслуги.
|